Sıkça Sorulan Sorular

 1. Paritem Nedir ?

  Anadolu Yatırım’ın müşterilerine sunduğu, internet erişimiyle haftaiçi 5 gün 24 saat uluslararası döviz piyasalarında pariteler üzerinde gerçek zamanlı emir bırakabilme ve alım-satım yapabilme imkanı sağlayan hizmettir.

 2. Paritem'de işlem yapmaya nasıl başlayabilirim ?

  Paritem’de işlem yapmaya başlamak için herhangi bir Anadolubank şubesinde vadesiz döviz hesabı açtırmanız ve Anadolu Yatırım'ın güncel USD IBAN hesabına minimum 50.000 TRY muadili USD yatırarak, Paritem Çerçeve Sözleşmesini imzalamanız yeterlidir.  Yatırdığınız teminat  eş anlı olarakTakasbank A.Ş. nezdinde adınıza açılmış olan teminat hesabınıza da transfer edilecektir. Daha sonra, size telefon veya e-mail yoluyla bildirilecek olan Giriş ve tek kullanımlık şifre bilgileri ile MetaTrader 5 sistemine masaüstü ve mobil uygulamalar üzerinden giriş yapabilirsiniz.

 3. Haftasonu platformda işlem yapabilir miyim ve emir bırakabilir miyim ?

  Paritem platformunda haftasonları uluslararası piyasaların kapalı olması ve platforma fiyat gelmemesinden dolayı aşağıda belirtilen işlemleri gerçekleştiremezsiniz:

  • Parite alım-satım işlemleri
  • Yeni emir bırakma
  • Yeni emir silme
  • Yeni emrin kurunu değiştirme
  • Açık pozisyonlara kar al/zarar durdur/zarar takip emirleri bırakma
  • Açık pozisyonlara bırakılan kar al/zarar durdur/zarar takip emirlerinin silinmesi
  • Açık pozisyonlara bırakılan kar al/zarar durdur/zarar takip emirlerinin kurunun değiştirilmesi
 4. Paritemde hangi parite çiftlerinin işlemlerini yaptırabilirim ?

  Platform üzerinden, 28 çeşit paritede işlemlerinizi anında yapabilirsiniz.

  28 Parite Çifti

  USD/TRY, EUR/TRY, EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY, USD/CHF, EUR/JPY, GBP/JPY, EUR/CHF, EUR/GBP, AUD/USD,NZDUSD, USD/CAD, GBP/CHF, USD/SEK, XAU/USD, XAG/USD,USD/ZAR,USDRUB,USDCNH,LCOUSD,NGCUSD,#DE30,#FR40,#GB100,#NAS100 ve #SP500

  • EUR: Avrupa Birliği Para Birimi
  • USD: Amerikan Doları
  • CHF: İsviçre Frangı
  • JPY: Japon Yeni
  • GBP: İngiliz Sterlini
  • AUD: Avustralya Doları
  • CAD: Kanada Doları
  • SEK: İsveç Kronu
  • TRY: Türk Lirası
  • XAU: Altın
  • XAG: Gümüş
  • ZAR: Güney Afrika Randı
  • RUB: Rus Rublesi
  • CNH: Offshore Çin Yuanı
  • LCOUSD: Brent Petrol
  • OILUSD: Amerikan Ham Petrol
  • NGCUSD: Spot Doğalgaz
  • #DE40: Spot Almanya 40 Endeksi
  • #FR40: Spot Fransa 40 Endeksi
  • #GB100: Spot İngiltere 100 Endeksi
  • #NAS100: Spot Nasdaq 100 Endeksi
  • #SP500: Spot S&P 500 Endeksi
 5. Paritemde gerçek hesap açmadan önce kendimi ve sistemi nasıl deneyebilirim ?

  Paritem’de gerçek işlem hesabı açtırana kadar sistemi ve kendinizi denemek amacıyla ücretsiz Deneme Hesabı açabilirsiniz. Deneme hesabı açmanız için, Anadolu Yatırım müşterisi olmanız gerekmemektedir. Deneme hesapları gerçek hesapla aynı şekilde çalışır, böylelikle sistemi birebir deneyebilirsiniz. Deneme Hesabını Hesap Açın bölümünden Deneme Hesabı Açın’ı tıklayarak, hemen açabilir ve MetaTrader 5 programını indirdikten sonra size SMS ve e-mail olarak gönderilen Giriş ve Şifre bilgileri ile işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

  SPK mevzuatı gereği gerçek hesap açmak isteyen her yatırımcı, hizmet alacağı kurum bünyesinde bir deneme hesabı açmış olmalı ve bu hesapta asgari 6 iş günü boyunca 50 adet işlem yapmış olmalıdır.

 6. Paritem'de Nasıl Kazanırsınız ?

  Örnek 1:

  EURO’nun DOLAR (USD) karşısında yükseleceğini düşünüyorsanız, 1.2195 paritesinden EURO alış işlemi yaparsınız. Parite, 1.2250’ye geldiğinde, EURO’yu satarak pozisyonunuzu karlı kapatabilirsiniz. İşlem miktarınızı 100,000 EURO olarak düşünürsek, aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  İşlem Yönü: EURO Alış - USD Satış

  Miktar: 100,000 EURO

  İşlem Paritesi: 1.2195

  Pozisyon Kapanış Paritesi: 1.2250

  Kar: (1.2250 - 1.2195) *100,000 = 0.0055 * 100,000 = 550 USD

  Örnek 2:

  DOLAR’ın (USD), İSVİÇRE FRANGI (CHF) karşısında değer kaybedeceğini düşünüyorsanız, 1.1610 paritesinden USD satış işlemi yaparsınız. Parite, 1.1560’ye geldiğinde, USD alarak pozisyonunuzu karlı kapatabilirsiniz. İşlem miktarınızı 20,000 USD olarak düşünürsek, aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  İşlem Yönü: USD Satış - CHF

  Alış Miktar: 20,000 USD

  İşlem Paritesi: 1.1610

  Pozisyon Kapanış Paritesi: 1.1560

  Kar: ( 1.1610 – 1.1560 ) *20,000 = 0.005 *20,000 = 100 CHF (100 CHF/1.1560 ) = 86.50 USD

  Bu işlemde, karınız CHF (İSVİÇRE FRANGI) cinsindendir. Bu yüzden,  USD dışındaki diğer döviz cinsi karları, o anki güncel parite üzerinden USD'ye dönülerek, hesap bakiyenize alım satım karı olarak eklenir.

 7. Paritem'de işlem başına komisyon alınıyor mu ?

  Paritem’de, işlem anında alım-satım farkı(spread) dışında herhangi bir isim altında bir komisyon ya da ücret alınmamaktadır.

 8. Açtığım pozisyonu ne zaman kapatmam gerekiyor ?

  Açmış olduğunuz pozisyonu, isterseniz anında kapatabilir veya teminat seviyeniz yettiği sürece, istediğiniz süre boyunca taşıyabilirsiniz.

 9. Birden fazla açık pozisyonum olduğunda karlı olanı ya da istediğim pozisyonu kapatabilir miyim ?

  Birden fazla açık pozisyonunuz olduğunda, istediğiniz pozisyonu seçip kapatabilirsiniz. MetaTrader 5 platformunda Terminal penceresi içinde yer alan İşlem sekmesi altından istediğiniz pozisyonun en sağında bulunan çarpı işaretinden yada pozisyona çift tıklayınca açılan Emir ekranından anında pozisyonunuzu kapatabilirsiniz.

 10. Aynı anda hem alım hem de satım işlemi yapabilir miyim ?

  Paritem’de aynı parite çiftinde hem alım hem de satım işlemi yapabilirsiniz. İşlemlerinizi hem alım hem de satım yönünde aynı anda takip edebilirsiniz.

 11. Ekran başında olmadan bırakabileceğim emir tiplerini açıklar mısınız ?

  Parite işlemleri, haftaiçi 5 gün 24 saat yapılabilen işlemlerdir. Bu durumda, her an ekran karşısında olmanız imkansızdır. Ekran karşısında olmadığınız zamanlarda, kar veya zararınız sınırlandırmak için, farklı emir tiplerinden faydalanabilirsiniz.

  Emir Çeşitleri

  Hiç pozisyonunuz yokken ya da açık pozisyonunuzu seçerek, yani ilgili pozisyon için geçerli olmak üzere, emir bırakabilirsiniz.

  Kar al: EURO’nun USD karşısında yükseleceğini düşündünüz ve 1.2245 paritesinden EURO aldınız. Kar al kısmına 1.2315 yazarak, piyasayı takip edemediğiniz anlarda dahi, parite 1.2315 seviyesini gördüğünde satış işleminizin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

  Zararı durdur: Ancak, tam tersi bir durumda, yani paritenin aşırı düşmesi ihtimaline karşı, zararınızı sınırlandırmak için, 1.2200 seviyesinden zararı durdur emri vererek, parite 1.2100 seviyelerine dahi inse, zararınızı, daha yukardaki bir pariteden sınırlandırmış olursunuz. Piyasadaki oynaklık, hızlı fiyat hareketleri ve likidite azlığından dolayı zarar durdur emirlerinde emri gercekleştirecek tam fiyatın oluşmaması durumuna bağlı farklı fiyatların gelmesi nedeniyle emriniz farklı bir fiyat seviyesinden gerçekleşebilir ve bu durumda zarar durdur seviyesinden daha fazla tutarda zarar etme olasılığınız olabilir.

  İptale Kadar Geçerli Emir: Bırakılan emir iptal edilmediği sürece geçerliliğini koruyacaktır.

  Bugün Geçerli Emir: Emir, akşam 24:00’e kadar geçerlidir.

  Belirtilmiş Emir: Emir, müşteri tarafından belirlenen gün ve saate kadar geçerlidir.

  İzli Stop Emri: Takip Eden Zarar Durdurucu fiyatlarla birlikte hareket eden bir Zararı Durdur emridir. Takip Eden Zarar Durdurucu her zaman bir açık pozisyon veya bir bekleyen emre eklenir.Takip Eden Zarar Durdurucu, Zararı Durdur Emrinde olduğu gibi Ana Sunucuda değil, MT5 Platformu’na bağlı olarak çalışır. Bu araç Paritem MT5 İşlem Platformunu kapattığınızda devre dışı kalır. Takip Eden Zarar Durdurucuyu kullanmaya devam etmek istiyorsanız Platformu açık tutmalısınız. 

 12. Pozisyon açtığım zaman teminatımdaki bakiye, aldığım döviz cinsine mi dönüyor ?

  Paritem’de işlem yaptığınızda, hesap bakiyenizdeki teminat döviz cinsi değişmez. Siz pozisyon açarsınız ve bu pozisyonun tersini yaptığınızda, pozisyon açılış ve kapanış arasındaki fark, hesap bakiyenize kar ya da zarar olarak yansır.

 13. Pozisyonum açıkken hesabımdan para çekebilir miyim ?

  Açık olan pozisyonunuz varken açık olan pozisyonlar için tutulan teminat haricinde kalan Serbest Teminatınız kadar para çekebilirsiniz.

 14. Paritem'e kredi kartı ile para yatırabilir miyim ?

  SPK’nın ilgili tebliği gereği kredi kartı ile para yatırma işlemi yapılamamaktadır. Teminat olarak sadece USD kabul edilmektedir.

 15. Paritem MetaTrader 5 hesabıma nasıl para yatırabilirim?

  İster Anadolubank şubeleri üzerinden isterseniz herhangi bir bankanın internet şubesi kanalıyla Anadolu Yatırımın vadesiz USD hesabına (TR75 0013 5000 0000 9464 7100 02) açıklama kısmına Ad-Soyad ve Hesap Numarası bilgilerinizi yazarak para yatırabilir ve Anadolu Yatırım nezdinde açılmış olan Paritem MetaTrader hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

 16. Paritem MetaTrader 5 Platformunda işlem yapabilmek için gerekli sistem gereksinimleri nelerdir?

  Minimum PC sistem gereksinimleri

  İşletim Sistemi: Microsoft Vista/2008/7/8/10 versiyonları.

  *Mac OS'ta platformu kurmak için PlayonMac isimli açık kaynaklı yazılımı kullanmanızı önermekteyiz. PlayOnMac Mac OS işletim sistemi üzerinde Windows tabanlı yazılımların sorunsuz kurulumu ve kullanımı noktasında destek sağlayan Wine tabanlı ücretsiz bir programdır.

  İşlemci : SSE2 ve üstü destekli bir işlemci (Pentium 4/Athlon 64 ve üstü versiyonlar)
  1024 MB Ram
  256 Kbps İnternet Bağlantısı
  1024x768 Ekran Çözünürlüğü

  Mobil işletim sistemi gereksinimleri

  4.0.1 ve üzeri Android işletim sistemi

  7.0 ve üzeri IOS işletim sistemi

 17. Forex lisansınız var mı ?

  Sermaye Piyasası Kurulunun 07.12.2015 tarih ve 34 sayılı toplantısında alınan karar ile, III-37.1 sayılı Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri ile Yan Hizmetlere İlişkin Esaslar Tebliği (Yatırım Hizmetleri Tebliği) ve III-39.1 sayılı Yatırım Kuruluşlarının Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Tebliğ (Yatırım Kuruluşları Tebliği) uyarınca şirketimizin faaliyet izinlerinin yenilenerek "geniş yetkili aracı kurum" olarak yatırım hizmet ve faaliyetlerinde bulunmasına izin verilmiştir. Bu kapsamda “Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri” gerçekleştirme iznimiz mevcuttur.

  09.02.2016 tarih ve G-051 (299) sayılı "Geniş Yetkili Aracı Kurum" belgemiz için tıklayınız.

  YETKİ BELGESİNİN TÜRÜ TARİHİ NUMARASI
  İŞLEM ARACILIĞI FAALİYETİ 09.02.2016 G-051 (299)
  PORTFÖY ARACILIĞI FAALİYETİ 09.02.2016 G-051 (299)
  BİREYSEL PORTFÖY YÖNETİCİLİĞİ FAALİYETİ 09.02.2016 G-051 (299)
  YATIRIM DANIŞMANLIĞI FAALİYETİ 09.02.2016 G-051 (299)
  ARACILIK YÜKLENİMİ SURETİYLE HALKA ARZA ARACILIK FAALİYETİ 09.02.2016 G-051 (299)
  SINIRLI SAKLAMA HİZMETİ 09.02.2016 G-051 (299)
 18. Paritem Metatrader 5 Platformunda taşıma maliyeti(swap) nasıl ve ne zaman yansıtılmaktadır?

  Uluslararası piyasalarda döviz cinslerinin faiz farklılıklarının fiyata yansıtılması ile açık pozisyonların taşıma maliyetleri ( Swap Points) ortaya çıkar. Taşıma maliyetleri hesaplaması sonrasında, belirli bir tutar, pozisyonun yönüne göre, müşteri hesabına geçilecek veya müşteri hesabından alınacaktır. Bu maliyetler ve kazançlar, tamamen piyasa koşullarına göre belirlenmektedir. Piyasa likidite koşullarına göre, ilgili paritelerdeki taşıma maliyetleri, Merkez Bankalarının açıklamış olduğu faiz oranlarından farklı olabilir.

  Paritem Metarader 5 platformunda terminal penceresi içinde İşlem sekmesi altında swap kolonu yer almakta olup buradan açık pozisyonunuza yansımış olan taşıma maliyetini görebilirsiniz.

  Anadolu Yatırım açık olan pozisyonlara gece 00:00 itibariyle taşıma maliyeti yansıtmaktadır. ABD ve Avrupa'da kış saati uygulamasına geçildiği zaman diliminde ise taşıma maliyetleri gece 01:00 itibariyle yansıtılmaktadır.

  Swap oranı ile işlem miktarının çarpılması sonucu ödenecek yada alınacak swap tutarı taşınan paritenin ikinci para(karşıt döviz) cinsinden çıkmaktadır. Karşıt döviz cinsi USD olmayan paritelerde çıkan tutar ise teminat döviz cinsiniz olan USD'ye çevirilerek Swap Kolunu altında taşıdığınız gün sayısı kadar birikerek taşınmaktadır. 

  Anadolu Yatırım haftasonu dahil taşınacak olan pozisyonlar için Çarşamba 00:00 itibariyle 3 günlük swap uygulamaktadır. İstisnai olarak USDCAD,USDTRY ve USDRUB pozisyonları için 3 günlük swap Perşembe 00:00'da ve spot CFD ürünlerde ise Cuma günü 00:00 itibariyle yansıtılmaktadır. 

  Müşteri Pozisyonu Negatif Swap Oranı Pozitif Swap Oranı
  Kısa Swap ödersiniz. Swap alırsınız.
  Uzun Swap ödersiniz. Swap Alırsınız

  Hesaplama Örneği 1:

  EURUSD Kısa/Uzun Pozisyon Swap Oranı:0,000025/-0,00008

  Pozisyon: 100.000 EURUSD Satış (Kısa)

  Metatrader Swap Hesaplama Förmülü:

  (İşlem Miktarı* Kısa Pozisyon Swap Oranı)

  (100.000)*0,000025= 2.5 USD alırsınız.

   Hesaplama Örneği 2:

  USDTRY Kısa/Uzun Pozisyon Swap Oranı:0,000447/-0,00119

  Pozisyon: 100.000 USDTRY Alış (Uzun)

  USDTRY Kuru: 3,5400

  Metatrader Swap Hesaplama Förmülü:

  (İşlem Miktarı* Kısa Pozisyon Swap Oranı)/USDTRY Kuru

  (100.000)*-0,00119/3,5400= 33,62 USD ödersiniz.

 19. Paritem Metatrader 5 platformunda işlem saatleri nedir?

  Paritem Metatrader 5 platformunda işlem saatleri (açılış-kapaniş saati) aşağıdaki gibidir:

  SEMBOL PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA
  AUDUSD 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55
  EURCHF 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55
  EURGBP 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55
  EURJPY 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55
  EURTRY 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55
  EURUSD 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55
  GBPCHF 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55
  GBPJPY 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55
  GBPUSD 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55
  NZDUSD 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55
  USDCAD 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55
  USDCHF 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55
  USDCNH 00:30-23:55 00:30-23:55 00:30-23:55 00:30-23:55 00:30-23:55
  USDJPY 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55
  USDRUB 09:10-18:30 09:10-18:30 09:10-18:30 09:10-18:30 09:10-18:30
  USDSEK 00:30-23:55 00:30-23:55 00:30-23:55 00:30-23:55 00:30-23:55
  USDTRY 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55 00:05-23:55
  USDZAR 00:30-23:55 00:30-23:55 00:30-23:55 00:30-23:55 00:30-23:55
  XAGUSD 01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55
  XAUUSD 01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55
  LCOUSD(Brent Petrol) 03:05-23:55 03:05-23:55 03:05-23:55 03:05-23:55 03:05-23:55
  OILUSD(Amerikan Ham Petrol)  01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55
  NGCUSD(Spot Doğalgaz) 01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55
  #DE40(Spot Almanya 40 Endeksi) 09:05-22:55 09:05-22:55 09:05-22:55 09:05-22:55 09:05-22:55
  #FR40(Spot Fransa 40 Endeksi) 09:05-22:55 09:05-22:55 09:05-22:55 09:05-22:55 09:05-22:55
  #GB100(Spot İngiltere 100 Endeksi) 09:05-22:55 09:05-22:55 09:05-22:55 09:05-22:55 09:05-22:55
  #NAS100(Spot Nasdaq 100 Endeksi) 01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55
  #S&P500(Spot S&P 500 Endeksi) 01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55 01:05-23:55

  Önemli Not: Yukarıdaki işlem saatleri Avrupa ve ABD'deki yaz saati uygulamasına göre düzenlenmiştir. Türkiye'de yaz ve kış saati uygulaması kaldırılarak tek zaman dilimine geçilmesinden dolayı Avrupa ve ABD'de kış saati uygulamasına geçildiğinde işlem açılış ve kapanış saatleri bir saat ilerde olacaktır.

 20. Spot CFD(Fark Kontratları) nedir ve nasıl işlem yapabilirim?

  Spot CFD(Fark Kontratı) ürünler Cash CFD olarak da adlandırılmaktadır ve yurtdışında işlem gören herhangi bir endeks, hisse senedi,emtia vb varlıkların spot fiyatlarını dayanak olarak baz almaktadır. Diğer döviz paritelerinde olduğu gibi fiziksel olarak dayanak varlığa sahip olunmaz sadece dayanak varlığın açılış fiyatı ile kapanış fiyatı arasındaki fark nakit kar ya da zarar olarak hesabınıza yansır.

  Spot CFD ürünlerin vade sonu yoktur ve diğer spot paritelerde olduğu gibi gecelik taşındığı zaman swap maliyeti ortaya çıkmaktadır.

  İlgili ürünlerin işlem saatlerini,gecelik swap maliyetlerini ve kontrat özelliklerinin tamamını platform üzerinden “Sembol Özellikleri”nden kontrol edebilirsiniz.

  Yurtdışı borsa endeksleri üzerine yazılmış olan CFD ürünlerde endeks içerisindeki hisse senetlerinin temettü ödemeleri varsa alım yönünde bir pozisyon açmanız durumunda ilgili temettü miktarı hesabınıza artı olarak yansırken satım yönünde pozisyon açmanız durumunda ise hesabınıza ilgili temettü miktarı kadar eksi yansımaktadır.

  Temettü ödemesi olan bir endekste ilgili temettü miktarı gecelik swap maliyeti içerisine eklenerek müşteriye yansıtılmaktadır. Bu yüzden açık pozisyonu gece taşımanız durumunda temettüden kaynaklı olarak yansıyacak olan swap oranlarını ayrıca kontrol etmeniz önem arz etmektedir.