Olağanüstü Piyasa Koşullarına İlişkin Açıklama

Yatırımcılarımız yapmış oldukları işlemler sonucunda oluşan pozisyonlarını taşırken veya yeni pozisyon alırken aşağıda genel olarak belirtilen olağanüstü durumlara dikkat etmelidir:

  • Foreks piyasası açılış ve kapanış saatlerinde , önemli dataların ve haberlerin açıklanacağı zamanlarda ve yurtdışı tatil günlerinde likidite ve volatilitedeki ani değişimlere bağlı olarak fiyat aralıklarının açılması, derinliğin kaybolması ve/veya hızlı fiyat hareketleri nedeniyle limit ve stop emirlerin girilen fiyattan gerçekleştirilememesi durumları yaşanabilir.

  • Haftasonu önemli bir gelişme yaşandığında da piyasa açılışında fiyatlar bir önceki günün kapanış fiyatının çok altında yada çok üstünde açılabilir. Bu durumda açık olan pozisyonların bir kısmı veya tamamı marja değip kapanabilir. Ayrıca açık olan pozisyona bırakılan yada yeni pozisyon açmak için girilen limit ve stop emirler emrin girildiği seviyenin çok dışında bir fiyattan da gerçekleşebilir.

  • Bu olağanüstü durumların olabileceği zamanlarda yatırımcılarımız negatif etkilenmemek için teminat seviyelerini ve dolayısıyla marjin oranlarını açık pozisyonlarını rahat bir şekilde devam ettirebilecek seviyede tutmaya özen göstermelidir.

  • Emir gerçekleştirme politikası ile kaldıraçlı alım satım işlemleri risk bildirim formundaki açıklamaların bu kapsamda okunmasında fayda bulunmaktadır.