Paritem Nedir?

Paritem Metatrader5 Anadolu Yatırım’ın müşterilerine sunduğu, internet erişimiyle hafta içi 5 gün 24 saat uluslararası döviz piyasalarında pariteler üzerinde gerçek zamanlı pozisyon alabilme, emir bırakabilme, alım-satım yapabilme imkânı sağlayan hizmettir.

Paritem’de işlem yapmaya başlamak için (daha önce deneme hesabında 6 iş günü, 50 işlem limitini sağlamak koşuluyla) herhangi bir Anadolubank şubesinde vadesiz döviz hesabı açtırmanız ve bu hesaba minimum 50.000 TL muadili USD yatırarak, Paritem Sözleşmesini imzalamanız yeterlidir. Hesabınıza yatırılan bu tutar, Anadolu Yatırım nezdindeki hesabınıza aktarılacak ve Takasbank A.Ş. nezdinde adınıza açılmış olan teminat hesabınıza transfer edilecektir. Daha sonra, size SMS/e-mail ile gönderilecek olan kullanıcı adı ve parola bilgileri ile masaüstü,web ve mobil Metatrader5 platformları üzerinden kolayca sisteme giriş yapabilirsiniz. 

Teminattaki paranız yurtdışında değil, Anadolu Yatırım nezdinde açılmış olan hesabınız ile Takasbank A.Ş’de adınıza açılmış olan teminat hesabınızdadır. Haftanın herhangi bir iş günü teminattaki paranızı; Paritem MT5 platformundaki hesabınızdan veya hesap açılışı sırasında gönderilen şifre ile www.takasbank.com.tr adresindeki Takas Web uygulamasından kontrol edebilirsiniz.

İnternet erişimi olan herhangi bir bilgisayardan işlem yapabilirsiniz. Platform web tabanlı olduğundan sabit bir bilgisayara bağlı kalmazsınız. Başka yerlerden internete girişinizde bilgilerinizin kopyalanması da engellenmekte ve sistem en güvenli şekilde çalışmaktadır.

Araçlar bölümündeki Grafikler’den Paritem’de işlem yapılan parite çiftlerinin detaylı grafiklerini görüntülüyerek, teknik analiz yapabilirsiniz. Aynı zamanda, Ekonomik Takvimi kullanarak, Türkiye, İngiltere, ABD ve Avrupa olmak üzere, bölgelerin günlük, haftalık ve aylık olarak ekonomik verilerini takip edebilirsiniz. Ayrıca, Günün Yorumu bölümünde Anadolu Yatırım Analiz Departmanı’nın günlük parite yorumlarını okuyabilir ve teknik analizlerinden faydalanabilirsiniz.

Platform üzerinden, 16 çeşit paritede işlemlerinizi anında yapabilirsiniz.

USD/TRY, EUR/TRY, EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY, USD/CHF, EUR/JPY, GBP/JPY, EUR/CHF, EUR/GBP, AUD/USD, USD/CAD,USDZAR, GBP/CHF, USD/SEK, XAU/USD, XAG/USD

17 Parite Çifti* :

EUR: Avrupa Birliği Para Birimi
USD: Amerikan Doları
CHF: İsviçre Frangı
JPY: Japon Yeni
GBP: İngiliz Sterlini
AUD: Avustralya Doları
SEK: İsveç Kronu
CAD: Kanada Doları
TRY: Türk Lirası
XAU: Altın
XAG: Gümüş

ZAR: Güney Afrika Randı

Paritem’de gerçek işlem hesabı açtırana kadar sistemi ve kendinizi denemek amacıyla ücretsiz Deneme Hesabı açabilirsiniz. Deneme hesabı açmanız için, Anadolu Yatırım müşterisi olmanız gerekmemektedir. Deneme hesapları gerçek hesapla aynı şekilde çalışır, böylelikle sistemi birebir deneyebilirsiniz.

Deneme Hesabını, Hesap Açın bölümünden Deneme Hesabı Açın’ı tıklayarak, 1 dakikada açabilir veWeb üzerinden  Giriş Yapın bölümünden Webtrader Deneme Hesabına Giriş Yapın tıklayarak işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Paritem platformunda hafta sonları uluslararası piyasaların kapalı olması ve platforma fiyat gelmemesinden dolayı aşağıda belirtilen işlemleri gerçekleştiremezsiniz:

Parite alım-satım işlemleri
Yeni emir bırakma
Yeni emir silme
Yeni emirin kurunu değiştirme
Açık pozisyonlara kar al/zarar durdur/zarar takip emirleri bırakma
Açık pozisyonlara bırakılan kar al/zarar durdur/zarar takip emirlerinin silinmesi
Açık pozisyonlara bırakılan kar al/zarar durdur/zarar takip emirlerinin kurunun değiştirilmesi